Povinné zimné pneumatiky

V každej krajine platia iné pravidlá pre zákonné použitie zimných pneumatík. Niekde sa požaduje použitie zimného dezénu len na jednej náprave, inde sa používajú reťaze. Preto sa Vám budeme snažiť priblížiť každú krajinu zvlášť.

Povinné zimné pneumatiky? Zistite kedy a kde…

V chladnejších mesiacoch roku môže byť na ceste sneh, ľad a aj množstvo vody. Ale aj nízka teplota samotná je dôvodom na prezutie pneumatík. Ak denná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia, rozhodne neurobíte chybu ak používate zimné pneumatiky (označené M+S alebo vločkou), pretože práve vtedy začnú letné pneumatiky rapídne strácať trakciu. Hlavnou výhodou zimných pneumatík je ich priľnavosť k vozovke a vďaka zimnému dezénu lepšia trakcia pri brzdení a rozbiehaní. Najlepšie preto fungujú pri nižších teplotách a sú oprávnene primárnou voľbou zodpovedných vodičov v zime. Nezávisle od trakčných, stabilizačných alebo brzdových elektronických systémov ako napríklad ABS alebo ESP, zimné pneumatiky sú stále najdôležitejším faktorom zamedzujúcim šmyku na zľadovatelej alebo zasneženej vozovke. Čítajte viac o dôvodoch prečo používať zimné pneumatiky.

Slovensko

Povinnosť používať zimné pneumatiky platí od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Ak nedodržíte toto nariadenie, dostanete v prípade kontroly polície pokutu do výšky 60 €, niekedy aj so zákazom jazdy. Náklady spojené s odťahom uhradí vodič.

Česko (Česká republika)

Čechy sú častým cieľom slovenských motoristov, zimné obdobie nevynímajúc. Je dobré vedieť, že zimné pneumatiky musíte použiť na úsekoch ciest označených dopravnou značkou “Zimná výbava”, ktorú môžete očakávať aj na úsekoch diaľnice D1 medzi Prahou a Brnom. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík sú 4 mm.

Poľsko

Zákon neprikazuje použitie zimného obutia, ale kvôli bezpečnosti sa to odporúča.

Maďarsko

Povinnosť nasadiť zimné pneumatiky vo všeobecnom merítku nie je daná, ale v zime musíte mať v auto snehové reťaze ako súčasť povinnej výbavy auta. Cieľom je aby vaše vozidlo bolo mobilné za každých okolností. Ak reťaze nebudete mať, môže Vám pri námatkovej kontrole na hraniciach hroziť odopretie vstupu na maďarské územie.

Rakúsko

U našich juhozápadných susedov je od 1. Novembra do 15. Apríla povinnosťou mať zimné obutie na všetkých napravách pri autách s hmotnosťou do 3,5t. To platí v prípade zimných podmienok, napríklad sneh a ľad, pričom pri nedodržaní nariadenia hrozí pokuta vo výške až 5000 Eur.

Slovinsko

Potrebujete mať aspoň 2 zimné pneumatiky na jednej z náprav. Opäť platí, že ktorákoľvek pneumatika musí mať minimálnu hĺbku dezénu 4 mm.

Nemecko

Zatiaľ jednoznačne stanovená povinnosť nie je, ale v Novembri 2010 nastane zmena zákona a predpokladom je zavedenie povinnosti zimných pneumatík.

Francúzsko

Zimné obutie je stanovené podľa vyznačených úsekov, vo väčšine prípadov horských ciest.

Švajčiarsko

Švajčiarsko, ktoré je známe svojím hornatým terénom, nemá jednoznačne zavedenú povinnosť.


Publikovaný

v

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár