Pneumatiky a disky

Výber pneumatík a diskov je komplexná úloha. Každý, kto chce od auta viac ako prejsť pár kilometrov cez víkend do nákupného centra musí zvážiť viaceré parametre.

Okrem, v dnešnej dobe dôležitého ekonomického parametra, sa považuje za najdôležitejšiu bezpečnosť. Ako si vážite svoj život a životy ostatných účastníkov cestnej premávky? Pri výbere pneumatík a diskov nie je dôležitá len krása alebo cena, ale zároveň vlastnosti aktívne podporujúce bezpečnú jazdu. Zároveň treba uviesť, že bezpečné môže znamenať aj lacné pneumatiky alebo pekné disky. Inštaláciu a jej prípravu je potrebné zveriť profesionálnemu pneuservisu.

Pneumatiky

Výber pneumatík začína povinne preštudovaním aktuálnych testov pneumatík, aj keď po prevalení aféry nemeckého ADAC, ktorý účelovo vyberal víťazov ani tie nie sú, čo bývali. Treba siahnuť po referenciách známych alebo ľudí, ktorí sa pohybujú pri autách a spýtať sa vždy na skúsenosti konkrétnej značky pneu a dezénu (dezén je vlastne dizajn drážiek pneumatiky) a pozor – v konkrétnych rozmeroch. To, že nejaký dezén je dobrý v rozmere 205/55 R16 ešte neznamená, že bude rovnako dobrý aj v iných rozmeroch. Životnosť pneumatiky je tiež dôležitým faktorom a momentálne sú moderné „eko“ pneumatiky s nižším valivým odporom zložené z tvrdej gumy. Avšak tvrdá guma znamená dlhšiu brdznú dráhu a horšie vlastnosti na mokrej ceste. Na druhej strane majú tvrdšie pneu dlhšiu životnosť, keď sa počas prevádzky menej „odgumujú“. Ďalej treba brať do úvahy hlučnosť pneumatík, na lacnejších autách, ktoré su menej odhlučnené od vonkajšieho prostredia to môže byť dôležité. Hlavne na dlhých cestách to otrávi život nejednej posádke vozidla. Nemenej podstatným aspektom je schopnosť pneumatiky odvádzať vodu.

Dobrá pneumatiky je teda kompromisom medzi rôznymi parametrami a aspektami. Platí, že pneumatika ktorá drží dobre na suchu a má veľkú plochu zároveň nebude tak dobre odvádzať vodu a horšie sa s ňou bude jazdiť na vode. Tvrdá pneumatika ušetrí palivo a dlhšie vydrží, ale je hlučnejšia a horšie brzdí. Veľa však dokáže kvalitný dizajn dezénu pneumatiky a rôzne prímesy do materiálu pneu.

Disky

Na autá sa montujú bežne plechové alebo zliatinové disky.

Plechové disky

Škaredé čierne „plecháče“ je najlepšie zakryť puklicami. Nevyžadujú takú údržbu a sú relatívne odolnejšie ako zliatonové disky. Medzi hlavné výhody patrí cena a relatívna bezúdržbovosť. Odporúčame na zimu, keď je škoda ničiť zliatinové disky na zasolených cestách plných hrboľov a jám. Charakteristické pre lacné autá alebo základné výbavy – samozrejme Audi A8 na plecháčoch v základe nehľadajte.

Zliatinové disky

Ľudovo nazývané elektróny alebo hliníkové disky. Jazdenie na elektrónoch nás v budúcnosti ešte len čaká a hliníkové disky by sa ohli na prvom retardéri, takže radšej ostaňme pri označení zliatinové disky.

Nech sú zliatinové disky akokoľvek pekné, netreba zabúdať na to, že musia byť homologizované. Pre šporotovo naladených vodičov odporúčame sledovať parameter hmotnosť disku.


Publikovaný

v

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár